Ana sayfa Manşet Okullara 30 Nisan’a Kadar Ara Verildi

Okullara 30 Nisan’a Kadar Ara Verildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk birlikte basın toplantısı düzenledi.

Bakan Koca, insan sayısının arttığı her ortamın riskin arttığı ortamlar olduğuna dikkat çekerek, “Gençler risk altına giriyorsunuz, belki hasta olmuyorsunuz ama öldürücü bir hastalığın taşıyıcısı oluyorsunuz. Biraz kendi dünyanıza çekilin” dedi.

Yaşı büyük olanlar için, virüsün ayrım yapmadığına vurgu yapan Koca, “Dikkatli olmalısınız, sosyal hayatınızı asgariye indirmelisiniz. Yakınlarımızla birbirimizi biraz özleyelim” diye konuştu.

Çocuklar için de tavsiyede bulunan Koca, “Oyunları evde oynuyoruz, misafir gelirse sarılmak ve el öpmek yok Sevgimizi saygımızı uzaktan gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

Anne ve babalara da seslenen Koca, okulların tatil olduğu algısının yanlış olduğunu söyledi. Koca, “Çocuklarınız evde iseler güvendeler” dedi.

Koca sözlerini şöyle sürdürdü: “Sağlıklı görünen biri başkası için ölüm sebebi olabilir. Başkasının hayatı bizim sağlığımız kadar değerli. Sigaranın tahribatının ortaya çıkması an meselesi olabilir. Sizi basit tedbirleri uygulamaya davet ediyorum. Unutmayın aldığımız tedbir kadar güçlüyüz. Bundan sonra düzenli bir şekilde hem toplam hasta, test, kaybettiğimiz vaka sayısı, yoğun bakımda hasta sayısı, iyileşen sayısı olmak üzere dijital ortamda olmak üzere kamuoyuyla paylaşmış olacağız. Yine günlük değişimi gösteren bir tabloyu da söylemek istiyorum. Bir hasta 8 gün yoğun bakımda kalan biri dün, başka bir hasta bugün taburcu oldu.”

Daha sonra konuşan Bakan Selçuk, “Bizim için öncelik çocukların sağlığı. Eğitimde elbette kayıplar olacaktır. Her türlü telafisi konusunda senaryolara hazırız. Önümüzdeki evde eğitim sürecini 30 Nisan’a kadar ara verildi.