Ana sayfa Politika Buldan: Türkiye’nin temel meselesi seçim ittifakı değil, demokrasi mücadelesinde bir güç birliğinin...

Buldan: Türkiye’nin temel meselesi seçim ittifakı değil, demokrasi mücadelesinde bir güç birliğinin sağlanmasıdır

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 31 Mart seçimlerinde kazandıkları 65 belediyeden 52’sinin HDP yönetiminden alındığını anımsatarak “31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde kaybetmelerinin siyasi intikamını alıyorlar. Elbette bu devran böyle sürmeyecek” dedi. CHP ile ittifak iddialarına ilişkin ise “Bizim bir partiyle ‘ittifak kuralım’ diye bir gündemimiz yok. Bizim önceliğimiz demokrasinin inşasıdır” diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, partisinin düzenlediği “Demokrasi Buluşmaları”nın ikinci etabı ve gündeme ilişkin Cumhuriyet’e değerlendirmelerde bulundu. Birçok alanda yurttaşlarla bir araya geldiklerini anlatan Buldan, “Demokrasi buluşmalarının ikinci etabını tamamladık. Bu kapsamda fabrika ve tarlada işçilerle, çeşitli inanç kesimleriyle, çevrecilerle, KHK’lilerle bir araya gelerek sorunlarını dinledik. Bunları en kısa sürede rapor haline getirip kamuoyu ile paylaşacağız. Ama halkın çaresiz olmadığını, bu devranın böyle sürmeyeceğini gördük” dedi.

CHP’li Müslim Sarı’nın, “Bölünme paranoyasından kurtulmak zorundayız. CHP, HDP ile açık bir ittifak yapacak cesarete sahip mi” yönündeki açıklamasını da değerlendiren Buldan, “Bize göre Türkiye’nin temel meselesi seçim ittifakı değil, demokrasi mücadelesinde bir güç birliğinin sağlanmasıdır. İhtiyaç olan budur. Biz demokrasi mücadelesi için herkesin güç birliği yapması gerektiğini söylüyoruz. HDP’yle ittifak kurmak isteyenler varsa tabii ki görüşülür, konuşulur. Ancak bizim şu ya da bu partiyle ‘bir ittifak kuralım’ diye bir gündemimiz yok. Bizim öncelikli gündemimiz demokrasinin inşasıdır” ifadelerini kullandı.