Ana sayfa Eğitim Girişimciler “Birikim Oyunu ve Mikro İş Oyunu” Eğitimleri ile Öğreniyor

Girişimciler “Birikim Oyunu ve Mikro İş Oyunu” Eğitimleri ile Öğreniyor

GİZ & Sparkassenstiftung iş birliği ile PEP- Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Programı kapsamında, girişimcilere finansal ve iş okuryazarlığı eğitimleri verildi.

GİZ & Sparkassenstiftung iş birliği ile PEP- Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Programı kapsamında, girişimcilere finansal ve iş okuryazarlığı eğitimleri verildi.

Almanya Federal Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) adına Alman Uluslararası İş Birliği Kurumu (GİZ) tarafından yürütülen PEP- Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Programı kapsamında, Sparkassenstiftung for International Cooperation (Sparkassenstiftung) desteğiyle, “Birikim Oyunu’’ ve “Mikro İş Oyunu” Çevrimiçi Eğitimleri Gaziantep’teki 78 girişimci ve girişimci adayına verildi.

Sparkassenstiftung, yenilikçi ve etkileşimli bir öğrenme deneyimi sağlamak amacıyla yaratılan ‘oyun’ temelli eğitim modülleri ile, 1992 senesinden bu yana aile bireylerinin, potansiyel ve var olan girişimcilerin eğitimi için ‘İş Oyunlarını’ geliştiriyor ve kullanıyor. Bugüne kadar 90’dan fazla ülkede, 108 binden fazla katılımcıya, 5 binin üzerinde eğitim veren Sparkassenstiftung, Türkiye’deki hedef kitlesine yüz yüze veya çevirim içi olmak üzere iki farklı yolla sunduğu oyun temelli eğitimlerle ulaşmayı hedefliyor.

GİZ PEP programı kapsamında ise GETHAM, SADA ve SENED gibi önemli sivil toplum kuruluşlarının destekleriyle Gaziantep’teki girişimciler için gerçekleştirilen çevrimiçi eğitimlerde, katılımcıların oyun oynanarak birikim yapma ve nasıl girişim yönetilir konularının öğrenmeleri sağlandı.

Mart ayından başlayarak haziran ayı sonuna kadar devam eden eğitimlerin ana amacı, katılımcıların iş ve finansal okuryazarlık oranlarını artırarak hayat kalitelerini yükseltmek, iş ve aile bütçelerini başarılı bir şekilde yönetmelerini sağlamak, birikimlerini arttırmak için metotlar bulmak, finansal kaynaklara güvenli erişim yollarını ve işletmenin finansal kaynaklarını sürdürülebilir bir biçimde yönetmeyi öğretmek. COVID-19 pandemi süreciyle birlikte çevrimiçi ortama aktarılan eğitimler internet ortamında gerçekleştiriliyor.

Türk ve Suriyelilere yönelik ekonomik fırsatların desteklenmesini hedefleyen GİZ PEP programından bugüne kadar 6 bini aşkın Türk ve Geçici Koruma Altındaki Suriyeli yararlandı.

 

Detaylı bilgi için Sinem.Kara@sparkassenstiftung.de adresinden Sinem Kara’ya ulaşabilirsiniz.