Ana sayfa Politika Kaboğlu: “Terör suçlusu” için en nesnel ölçüt, şiddet veya silah kullanımı olmalı

Kaboğlu: “Terör suçlusu” için en nesnel ölçüt, şiddet veya silah kullanımı olmalı

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Ö. Kaboğlu, ““Terörist” yaftası için muhalif olmanın yeterli görülmesi nedeniyle, “terör suçlusu” siyasal mahpuslar için en nesnel ölçüt, şiddet ve/ya silah kullanımı olmalı. Bunların dışında kalanlar tahliye olmalı” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili, TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi, Anayasa Hukuku Araştırmaları Derneği Başkanı, BirGün Gazetesi Köşe Yazarı İbrahim Ö. Kaboğlu, twitterdan yaptığı açıklamada, “Mahpusların yaşam hakkı devlet güvencesi ve sorumluluğu altında. “Mahpus mesafesi koyun” deme konumunda olmayan yöneticiler, Anayasal yetkileri kullanarak özgül önlemler almalı. İşte öncelikler:

Tutuksuz yargılama ilkesinin sistematik olarak ihlali nedeniyle, ağır cezalı suçüstü halleri dışında bütün tutuklular serbest bırakılmalı; yargılama tutuksuz olarak yapılmalı.

“Fikir suçu” mağdurları serbest bırakılmalı. Yürütme sorumlularına yöneltilen eleştiriler ötesinde, söylenmeyen sözler veya niyet sorgulaması sonucu yüzlerce kişinin tutukluluğu, serbest bırakılmayı acil kılmakta.

“Terörist” yaftası için muhalif olmanın yeterli görülmesi nedeniyle, “terör suçlusu” siyasal mahpuslar için en nesnel ölçüt, şiddet ve/ya silah kullanımı olmalı. Bunların dışında kalanlar tahliye olmalı.

Çocuk tutuklular ve çocuklu anneler tahliye edilmeli” ifadelerine yer verdi.