Ana sayfa Ekonomi Özer: Pandemi en çok pazarcı esnafını vurdu, yara saracağız

Özer: Pandemi en çok pazarcı esnafını vurdu, yara saracağız

Foto: Marmara Haber Ajansı

Pandeminin en çok etkilediği sektörlerden biri de pazarcılık sektörü oldu. Özellikle yasaklarla birlikte pazara çıkamayan esnaf, ailesini geçindirememekten yakınıyor.  Pazarcı Hasan Özer, pandeminin kendilerini kötü etkilediğini belirterek, “Yasakların kalkmasıyla yara saracağız” dedi.

93’ten beri pazarcılık yapan Hasan Özer, pandemi sürecinin kendilerini çok etkilediğini ve ciddi sorunlar yaşadıklarını ifade etti. Özer, “Masada alınan yanlış kararlar yani pazarcı esnafının fikrinin alınmaması bizi olumsuz etkiledi. Beklenmediği bir günde yasaklar ve kurallar geçerli oluyor tepkimiz buna aslında” dedi.

Özer: Ortak bir mekanizma geliştirilmeli

Pazarcı esnafının sorunlarıyla ilgili bir birim kurulması gerektiğine dikkat çeken tecrübeli pazarcı Hasan Özer, “Tüketiciyle pazarcı esnafını anlayan ortak bir mekanizma geliştirilmeli” diye konuştu.

“Bir toplumun kültürel özelliklerini en iyi taşıyan Pazar yerleridir” diyen Özer, “Ülkemizde hemen hemen her ilde il pazarları ve semt pazarları bulunmakta enflasyon, tüketici bir bütün olarak değerlendirildiğinde ekonomi direk bizi etkiliyor. Alım gücü düştüğünde pazarlarda da satışlar düşmektedir. Pazarcı esnafı olarak talebimiz, kalkacak yasakların bir daha geri dönmemesi ve var olan pazarcıların sorunu için bir birim oluşturulmasıdır” şeklinde konuştu.