Ana sayfa Gündem Uzman İsimlerden Bölge Gazetecilerine Eğitim

Uzman İsimlerden Bölge Gazetecilerine Eğitim

Muş Gazeteciler Cemiyeti (MGC) ile Gazeteciler Cemiyetinin işbirliğiyle yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Medya İçin Demokrasi/Demokrasi İçin Medya” projesi kapsamında Muş ve çevre illerdeki gazetecilere yönelik eğitim programı düzenlendi.

MGC ile Gazeteciler Cemiyeti tarafından Muş’ta düzenlenen ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Demokrasi İçin Medya/Medya İçin Demokrasi projesi kapsamında uzman akademisyenler ve deneyimli gazeteciler katılımcılara; haber yazımı, röportaj teknikleri, yerel basında kamuoyu, gazete tasarımı, habercilik türleri, internet gazeteciliği ve dijital medya, medya-toplum ilişkisi ve basının güncel sorunları alanlarında eğitim verdi.

Uzman Akademisyenler ve Deneyimli Gazeteciler Bir Arada

2 gün süren programda; Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva Toplum ve Medya İlişkisi, Gazeteci Bülent Toplu Geçmişten Günümüze Muş Yerel Basını, Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakan Temiztürk Haber Yazma/Röportaj Teknikleri ve Gazete Tasarımı, MŞÜ İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Gazetecilik Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Abdulsamet Günek Kültür-Sanat Haberciliği ve Yerelde Kamuoyu, Gazeteci Faruk Aktaş Basının Güncel Sorunları, MGC Başkanı Emrullah Özbey Yerel Basının Sorunları, Prof. Dr. Suat Gezgin Yeni Medya ve Alternatif Yaklaşımlar, I.P.I Ulusal Komite Başkan Yardımcısı ve Journo Editörü Emre Kızılkaya İnternet Gazeteciliği, Medya Eğitmeni Yusuf Özgür Bülbül ise Mobil Journalism (MO-JO) başlıklarıyla sunumlarını gerçekleştirdiler.

Hem Teorik Hem Teknik Bilgiler

Sunumların ardından tüm katılımcılar programla ilgili görüşlerini dile getirdiler. Katılımcılar, yerel medya alanında önemli bir eğitime katıldıklarını ifade ederek hem teorik hem de teknik bilgiler edindiklerini ifade ettiler.

Özbey: Edinilen Bilgilerin Çalışmalarda Uygulanması Önemli

Sonuç ve değerlendirme bölümünün ardından kapanış konuşması yapan MGC Başkanı Emrullah Özbey, eğitim programlarının 2 gün boyunca dolu dolu geçtiğini belirtti. Özbey, “Çevre illerden gazetecilerin de katılım sağladığı programımızın verimli geçtiğini gözlemledim. Katılım sağlayan gazetecilerin eğitimde edindikleri bilgi ve becerileri çalışmalarında uygulayabilmelerini bekliyoruz. Yerelde çoğulcu demokrasiye katkı sunan ve gazetecilere böyle değerli bir eğitim imkanı sunan Avrupa Birliği yetkililerine, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sn. Nazmi Bilgin’e, Başkan Yardımcısı Sn. Yusuf Kanlı’ya ve Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi proje ekibine teşekkür ederiz” diye konuştu.

Programda gazeteciler, şehrin önemli mekanları arasında yer alan seyir tepesi ve tarihi Murat köprüsünü de gezme fırsatı yakaladı. Program, sertifika töreni ve toplu hatıra fotoğrafı çektirilmesinin ardından son erdi.